“Hiçbir Zaman Rakibinizle Yarışmazsınız. Ya Kendinizle Veya Yüksek Standartlarınızla Yarışıyorsunuzdur. Yeteneğinizin En Üst Sınırına Ulaştığınızda En Keyif Verici Duyguları Yaşarsınız. Arthur ASHE-Ünlü Tenisçi”

Oyuncular şut atmayı öğrenirken ve şut atışlarını geliştirirken ya tek hareketli veya çift hareketli atışı tercih ederler. Genellikle oyuncunun anatomisi ve atletizmi kullanacağı atışı belirler. İnsanlar birbirlerine benzemeden doğarlar ve büyürler. Örneğin genç oyuncu Stephan Curry kısa boylu, zayıf ve yavaş tek hareketli atış için en tipik örnektir.  Tek hareketli atışlarda top elden daha çabuk çıkarılır, daha az güç gerektirir ve daha uzak bir mesafeden atış imkanı sağlar.

“Esas Olan Kazanma Arzusu Değildir, Arzu Herkesin İçinde Vardır. Önemli Olan İnsanın İçinde Kazanmak İçin Gerekli Arzunun Bulunmasıdır.

Bob KNIGHT”

Sayın Veli,

Bu sezon çocuğunuzla çalışma imkanı elde ettiğimiz için çok mutluyuz ve bu fırsatı bizlere tanıdığınız için teşekkür ederiz. Hep birlikte neşeli dakikalar geçirip çok çok eğlenmeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz. Çocuğunuzun sizin için ne kadar değerli, vazgeçilmez olduğunu ve çocuklarınızın en iyisine sahip olmalarını istemenizin öneminin bilincindeyiz. Bütün veliler gibi, arkadaşları ile ilişkilerinde, sosyal ve günlük yaşamlarında, tabii ki sporda en iyi olmalarını istediğinizi biliyoruz.

DOĞRU YAPILMASI GEREKEN 10 HAREKET
“Minik Liglerindeki Oyuncular Oynamak İsterler. Yıldız Ligindeki Oyuncular İlk Beşte Başlamak İsterler Genç Takımdaki Oyuncular Sayı Atmak İsterler. Büyük Takımlardaki Oyuncular İse Maç Kazanmak İsterler.-JOHN BEILENO”

 Top sürme basketbolun en hoşa giden hareketidir. Tabii ki en hoşa giden şutun arkasından. Her seviyede ki oyuncular top sürmeye bayılırlar. Top ellerinde iken sanki kendilerini top cambazı sanırlar.
Antrenörler antrenmanın büyük bir bölümünü top sürme drillerine ayırarak oyuncuların yetenekleri geliştirmeye harcarlar. Oyuncular top sürme yeteneklerini geliştirebilmek için sürekli olarak top sürme tekniklerini ve temel hareketlerini çalışmalıdırlar.